Tu otec náš i praded starý býval,
Z dargovských hôr na Zemplín rodný sa díval,
oral, bránil, sial, trápil sa aby žil,
A v zemi tejto na prach čierny zhnil.
Tu matky naše rodili milé deti,
Od dávnych čias, od samých nepamäti,
Tu otec náš i praded starý býval, Z dargovských hôr na Zemplín rodný sa díval, oral, bránil, sial, trápil sa aby žil, A v zemi tejto na prach čierny zhnil. Tu matky naše rodili milé deti, Od dávnych čias, od samých nepamäti,
2014 - XVIII. Poddargovské slávnosti
14:00
Kladenie vencov k pamätnej tabuli (70. výročie SNP)
15:00
Starostka obce Dargov Štefánia Bojtimová oficiálne otvorila slávnosti a privítala účastníkov a hostí.
Počas podujatia sa už tradične varil šľivkovy ľekvar, ktorého sa tento rok ujali naše šikovné dargovské ženy. Ochutnali ste? :)
V bohatom kultúrnom programe s názvom "Na Dubinoch vešelo... " sa postupne predstavili folklórne zoskupenia. Hneď prvá sa so svojimi dargovskými piesňami predstavila domáca folklórna skupina Dubiny, ktorá pod vedením Petra Jenča v tomto roku slávi XX. výročie založenia skupiny.
Kvetoslava Porhinčáková, pracovníčka MaKCJZ v TV skupine Dubiny pri príležitosti XX. výročia vzniku skupiny odovzdala ďakovný list za dlhoročnú prácu pre rozvoj, ochranu a šírenie zemplínskeho folklóru a prezentáciu okresu Trebišov.
Rozospievať, roztancovať a zabaviť prišiel aj folklórny súbor Raslavičan.
Raslavičan patrí medzi folklórne kolektívy s viac než 80-ročnou tradíciou. V tejto skupine pracujú vedľa seba 3 generácie, ktoré si navzájom odovzdávajú bohatstvo tradičnej kultúry Raslavíc. Repertoár Raslavičanu tvoria starodávne tance mužské, ženské a párové, ďalej sú to ľudové piesne z Raslavíc a oblasti Horného Šariša. Folklórne pásma, ktoré predstavujú obyčaje na dedine s prezentáciou lokálnych zvyklostí, originálnych tancov, piesní a štýlovo čistej impozantnej ľudovej hudby upútavajú pozornosť širokej odbornej i laickej verejnosti na mnohých folklórnych podujatiach.
V rokoch 1997, 2006 a 2012 na celoštátnej súťažnej prehliadke dedinských folklórnych skupín – s názvom Nositelia tradícií získala titul Laureát, ľudová hudba v roku 2008 a 2013 získala na celoštátnej súťaži ľudových hudieb tiež titul Laureát a na celoštátnej súťaži tanečníkov v ľudovom tanci – Šaffova ostroha získava Raslavičan popredné umiestnenia.
Vedúcim folklórnej skupiny je Anton Kontura, tanečnú zložku vedie Mgr.Monika Balážová, vedúcim a zároveň aj primášom ľudovej hudby je od roku 2003 Mgr.Stanislav Baláž, PhD.
Ozaj zážitok!
Prezentovať interpretačné zručnosti a spevácke umenie z oblasti folklóru prišla aj Folklórna skupina Klečenovčanka zo Zemplínskeho Klečenova a Folklórna skupina Žipovčan z Nižného Žipova.
Folklórne skupiny ako nositelia ľudových tradícií sú väčšinou orientované na zachovávanie ľudových tancov, piesní a zvykov v dedine. Na takomto princípe pracuje tiež mužská a ženská spevácka skupina Hradek z Košického Klečenova.
Na pódiu sa predstavila aj Folklórna skupina Žalobínske vretienko. Zoskupenie zo Žalobína sa zameriava na uchovávanie ľudových piesní a tradícií a predviedli pásmo „Remeslá niekedy a dnes“.
Folklórna skupina Konopianka zo Žalobína.
Na svoje vystúpenie si počkal ešte jeden folklórny súbor, Folklórny súbor Parchovianka, ktorý vznikol v marci 1971 z iniciatívy učiteľa ZŠ Andreja Pačutu. Repertoár súboru je založený na autentických prejavoch folklóru z obce Parchovany a jej blízkeho okolia. Medzi najznámejšie folklórne dominanty súboru patria karička a čardáš.
Dlhoročným umeleckým vedúcim bol Michal Hirko (do roku 2006), od roku 2006súbor vedie Ján Mesároš.
Parchovianka je pravidelným účastníkom významných folklórnych festivalov (Východná, Detva, Heľpa, Košice, Kokava nad Rimavicou) a súťažiach na Slovensku.
V roku 1987 dostala striebornú medailu Folklórneho festivalu Východná. A v roku 2006 získala Poctu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra za dlhoročné zachovávanie zvykov a obyčají obce.
Na Poddargovských slávnostiach sa zrealizovali aj ukážky bojov z II. svetovej vojny v Dargove, ktoré zorganizovalo Občianske združenie Východ Východu a tým si všetci pripomenuli 70. výročie SNP. Sprievodné slovo poskytol Ing. Jakubec.
Zapálenie vatry.
Aj napriek nepriaznivému počasiu a občasným prehánkam, sa priaznivci folkóru rozhodli stráviť príjemné, oddychové a folkom nabité popoludnie na našich slávnostiach za čo Vám všetkým zo srdca ďakujeme a veríme, že sa opäť takto o rok zas stretneme. :)
text: Martina Kužmová (Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja), s malými úpravami Obec Dargov
foto: Andrej Kozej
Aký jún, taký december.
Meniny má Karolína, Kevin, Lino, Linus, Palmíro, Kaja, Klotilda, Lina, Lineta, Palmíra
Slnko vychádza:4:33
Slnko zapadá:20:29